+48 667 450 422    ​  33 475 68 69

Logo SP9

 AKTUALNOŚCI SZKOLNE

 

Niezbędnik rodzica, czyli jak dobrze rozpocząć I klasę (praktyczne rady dla rodziców).
2021-08-31

Niezbędnik rodzica, czyli jak dobrze rozpocząć I klasę (praktyczne rady dla rodziców)

Drogi Rodzicu!

Masz duży wpływ na to, jak przygotować emocjonalnie i technicznie swoje dziecko do podjęcia nauki w szkole.

Pamiętaj proszę, że każde dziecko jest inne. We własnym tempie uczy się, nabywa przyjaźnie i rozwija uzdolnienia!

Oto kilka niezbędnych wskazówek!

 

1. Szkoła jest fajna – mów o tym swojemu dziecku! Tu zostanie członkiem wielkiej szkolnej rodziny. Dzieci zazwyczaj są pozytywnie nastawione do szkoły, a to my, dorośli mamy obawy. Często głośno i przy nich zastanawiamy się jak i czy poradzi sobie z nowymi wyzwaniami. Postaraj się aby dziecko nie słyszało Twoich obaw.

2. Nauczyciel jest specjalistą w zakresie nauczania i realizowania programu wychowawczego szkoły dotyczącego dziecka w I etapie edukacyjnym – szybko dostrzeże wyróżniające Twoje dziecko cechy, jego indywidualność i predyspozycje. Wspólnie z Tobą będzie je rozwijać.

3. Pozwól dziecku na samodzielność – dawaj mu obuwie, które sam założy i zapnie (zawiąże – jeśli potrafi). Ubrania nie krępujące ruchów, które łatwo będzie mógł wraz z nauczycielem dostosować do warunków atmosferycznych . Samodzielność w ubieraniu się daje dziecku MOC! MOGĘ, POTRAFIĘ, CHCĘ!

4. Systematyczność i konsekwencja to podstawa edukacyjnego rozwoju Twojego dziecka! Dzisiaj idzie do I klasy, a jutro będzie w klasie VIII. W I klasie chcemy nauczyć dzieci:

- systematycznego odrabiania lekcji,

- wytrwałości kiedy pisanie czy czytanie nie wychodzi,

- pamiętania o małych rzeczach, aby potem pamiętać o rzeczach ważnych,

- przestrzegania zasad obowiązujących w klasie i szkole, aby w przyszłości przełożyło je na respektowanie zasad społecznych i poszanowanie praw drugiego człowieka,

- szacunku do siebie, innych ludzi i przyrody,

- pomocy i wsparcia.

Inne ważne porady szkolne:

1. Ułatw dziecku pierwsze dni – opraw i podpisz wszystkie zeszyty i podręczniki. Dziecko będzie musiało zapanować nad dużą ilością książek i przyborów.

2. Przygotujcie piórnik – zawsze dbajcie o zatemperowane kredki i ołówki. Niezbędne będą również gumki, temperówki, kleje w sztyfcie. Długopisy i pióra nie będą na razie potrzebne!

3. Zadbaj o wygodny, wyregulowany plecak. Waga wypełnionego tornistra to około 10% wagi ciała dziecka. Tornister nie musi być „dizajnerski” – najważniejsza jest wygoda, waga i wyregulowane szelki!

4. Śniadaniówka – powinna pomieścić wszystkie zdrowe smakołyki.

5. Dbajcie o nawodnienie organizmu. Dziecko ucząc się potrzebuje pić dużo WODY! Zaopatruj codziennie swojego pierwszaka w małą butelkę wody.

6. Wspólnie możecie przemeblować pokój, wydzielić miejsce do odrabiania lekcji. Nie usuwajcie zabawek. Szkoła to nie koniec dzieciństwa, a tylko nowy fascynujący etap w życiu.

 

Wszystkim rodzicom i ich dzieciom rozpoczynającym edukację w naszej szkole w roku

szkolnym 2021/ 2022 życzymy sukcesów edukacyjnych i społecznych.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Żywcu.